Do zobaczenia profesorze!

 

W dniu czwartego sierpnia 2017 roku w Warszawie zmarł w wieku 89 lat wybitny Polak – nauczyciel akademicki, filozof, logik i publicysta Bogusław Wolniewicz tzw. szerokiemu ogółowi dał się poznać przez kanał na youtubie o nazwie Głos Racjonalny, który gorąco naszym czytelnikom polecamy.

Kochany Panie Profesorze, jest nam wstyd umawialiśmy się z Panem na rozmowę i nie zdążyliśmy, teraz już Pan wie co czujemy bo na pewno widział Pan nasze łzy na wieść o tym, że nasz Stwórca zabrał nam Pana na zasłużoną niebiańską emeryturkę. Pan w Niego nie bardzo wierzył, ale On bardzo wierzył w Pana, tak bardzo, że dawał dowody po temu i my je teraz widzimy po spuściźnie, którą nam Pan zostawił.

Wszyscy, którzy Pana znali bliżej czy to osobiście czy ze spuścizny naukowej, publicystyki, działalności na rzecz ojczyzny lub tylko z audycji na youtubie, czują że Pan tam „u góry”spokojnie nie „wysiedzi”. W związku z tym wszyscy piszący do gazety My Słowianie proszą od czasu do czasu, o jakąś sugestię. Dziękujemy.
Bez Pana w polskiej filozofii i nie tylko, pozostałaby ogromna luka.

Nie będziemy publikować życiorysu Bogusława Wolniewicza, bo ten każdy może znaleźć na Wikipedii, natomiast chcielibyśmy zachęcić do zapoznania się z jego pracami z dziedziny filozofii. Aczkolwiek zdajemy sobie sprawę, że nie każdy z naszych czytelników może mieć tego typu zainteresowania, niemniej tym którzy posiadają jakieś choćby niewielkie inklinacje w tym kierunku – polecamy prof. Wolniewicza.

Profesor Wolniewicz uważał się za racjonalistę i antynaturalistę, wyjaśniając te postawę „brutalnym”skrótem, był on przeciw freudyzmowi i NEW AGE.

Profesor należał do rygorystów, dla których najważniejszą wartością jest człowieczeństwo, był w opozycji do abolicjonistów, dla których najważniejszy jest człowiek obojętnie co by czynił. Profesor Wolniewicz uważał, że postępowanie, które przekracza granice człowieczeństwa musi być karane śmiercią.
Według profesora uwiąd świadomości prawnej społeczeństwa, prowadzi do uwiądu chęci walki ze złem, zwątpienia w porządek moralny a w konsekwencji tryumfu zła. Zdaniem filozofa najbardziej prawdopodobną konsekwencją takiego stanu rzeczy są narodziny nowego totalitaryzmu.

Nie wierzył w opatrzność i życie po śmierci, ale uznawał istnienie wyższej inteligencji. Uważał też chrześcijaństwo za jeden z najważniejszych fundamentów cywilizacji zachodniej.

Profesor Wolniewicza oskarżono w 2009 roku za wypowiedź na temat Żydów w Radio Maryja, o antysemickie poglądy.

W 2004 roku poddawał ostrej krytyce warunki akcesji do EU, niestety otumaniony naród pozostawał głuchy na jego ostrzeżenia.
W roku 2006 wraz z o. Marianem Krąpcem i ks. Czesławem Bartnikiem zainicjował Społeczny Niezależny Zespół ds. Etyki Mediów, który postawił sobie za cel informować opinie publiczną w Polsce i na Świecie o poczynaniach w mediach i wokół nich, które zagrażają bądź obyczajności bądź swobodzie publicznej dyskusji.

Pod koniec 2007 roku zaangażował się w akcję zainicjowaną przez dr, hab. Jerzego Roberta Nowaka prof. WSKS i M przeciw książce żydowskiego polakożercy Tomasa Grossa szkalującego Polaków i obarczającego ich zbrodniami na Żydach w czasie drugiej wojny światowej.

W styczniu 2009 roku wszedł w skład Komitetu Dobrego Imienia Polski i Polaków zainicjowanego przez prof. Jerzego Roberta Nowaka. Od 2014 roku przygotowywał wykłady z islamu, etyki, filozofii oraz polityki dla kanału youtube Głos Racjonalny. Profesor dał się poznać jako prawdziwy patriota polski, kochający swoją ojczyznę, szczególnie ubolewał nad rolą Polaków jako „białych Murzynów Europy”, do której to pozwolili się zepchnąć żydowskiemu lobby rządzącemu blisko 30 lat w Polsce.

„ Zapamiętajmy na zawsze jego słowa „ JEŻELI KTOŚ SIĘ BOI WALKI TO MUSI ZOSTAĆ NIEWOLNIKIEM TYCH KTÓRZY SIĘ JEJ NIE BOJĄ”.

Marzanna Polińska

Dodaj komentarz